První věcí kterou je třeba si upřesnit, je jaký účel bude vaše nové čerpadlo muset plnit. Zda-li bude čerpat vodu určenou k zalévání, nebo čistou vodu ze studny, špinavou vodu s částicemi a nebo odpadní vodu z WC či dalších socálních zařízení.

Dalšími zásadními aspekty při výběru čerpadla jsou:

1. Znečištění: Budete čeprat vodu ze studní, nebo zkalenou vodu např. ze zatopeného sklepa? V našem sortimentu naleznete jak čerpadla na čistou vodu, tak na vodu znečištěnou.

2. Sací výška: Druhým důležitým parametrem je sací výška. Tento údaj nám říká, z jaké hloubky můžeme čerpat. Vetšina povrchových čerpadel má sací výšku 8m. Na větší hloubky se hodí čerpadla ponorná.

3. Na co si dát pozor:

  • Vždy čerpadlo používejte jen k účelu, ke kterému je určené. S kalovým čerpadlem můžete odčerpat užitkovou vodu, ale ponorné čerpadlo nepoužívejte na kal.
  • Pro zalévání zahrady stačí čerpadlo s průtokem okolo 1,5 m³/hod. Běžné domácnosti potřebují vodárny s větším průtokem 2 až 4 m³/hod.
  • Dejte si pozor na teploty pod 0 °C. Včas vypusťte vodu ze systému, jinak vám mráz čerpadlo i celý systém zničí.
  • Má vaše čerpadlo filtr? Pokud ano, můžete si blahopřát. Filtr čistí znečištěnou vodu a chrání před zanesením pískem.Čerpadlo s plastovými díly není dobrá volba, když čerpáte vodu často. Pokud se u vás doma čerpadlo prakticky nezastaví, investuje do čerpadla z kvalitních materiálů.Čím více budete chránit čerpadlo před nečistotami, tím déle vám vydrží.
  • Parametr sací výška je nesmírně důležitý. Když ho podceníte, může se vám stát, že budete mít čerpadlo akorát tak na výstavu.Při čerpání vody je důležitý celý sací systém. Pokud máte na výběr, preferujte čerpadlo s nerezovou nádrží.

Zalévání

Čerpání ze studní

Ponorná čerpadla

Sociální zařízení pod úrovní kanalizace